Hakkımızda

ESÖZCANLAR HAKKINDA

Firmamız 1997 yılından bu yana hizmet vermektedir. Eskişehirin geleneksel damak lezzetlerinden olan Çi Böreği tadabileceğiniz nezih aile salonumuzda sizleride misafir etmekten mutluluk duyacağız...

ÇİBÖREK TARİHÇESİ

Çibörek; kıyma, soğan ve baharat karışımının açılmış yufkaya konulup yağda kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir Kırım Tatar yemeğidir. Çibörek, Kırım Tatarları arasında adı birleşik olarak: Şırbörek, Şuberek, Çiberek, Çuberek, Çiborek şeklinde adlandırılır. Bu börek Türkiye'nin yerli halkı tarafından Türkiye Türkçesi'nde adlandırılırken yanlış bir anlam kazanarak çiğ börek olmuştur, bu yemek Çiğ Köfte gibi çiğ et ihtiva etmez, ancak et böreğe (içli köfte gibi birçok Anadolu yemeğinin tersine) pişirilmeden konur. Böreğin adı konusunda çeşitli görüşler vardır. Bir görüş "şırbörek" adının pişerken çıkan kızarma sesinden geldiğini öne sürerken, diğer bir görüş de Kıpçak lehçesindeki lezzetli anlamındaki "çi"den geldiğini öne sürer.

“Atalardan kalmış bize: Etli, yağlı, hamuraş. Köbeteyle katlama, erişte, yantık, mantı, Sarı burma, kalakay, kavurma börek, uğmaç, Şilter, salma, irimçik, tabak börek, bazlamaç, Hurma yemiş, kesmece, öküz börek, kıygaça… Saysan bitiremezsin adlarını yıllarca!… En başında gelir kutlu çibörek!…”